שמיכת עיטוף – למה זה טוב?

למה צריך שמיכת עיטוף, ואיך זה קשור לשינה טובה של תינוקות?

וגם כמה מילים על רפלקס מורו

במהלך 9 חודשי ההיריון, התינוק שלנו נמצא בתחושה חמימה ונעימה של הרחם המגן עליו מכל צדדיו. לנו אולי זה נראה קצת צפוף ומוגבל, אבל עבור התינוק, זה כל מה שהוא מכיר. בהגיחו לאויר העולם, התינוק כבר אינו מרגיש את הגבולות של הרחם, ותחושה זאת יכולה לגרום לו לתחושת נפילה. הרפלקס הזה מתבטא בכך שהתינוק פורש ידיים ורגליים ומתכווץ כולו כתגובה לבהלה, לרעשים פתאומיים, לכאב פתאומי, לתחושת נפילה ועוד. הרפלקס מופיע בלידה ולרוב נעלם בסביבות גיל שלושה-ארבעה חודשים. זהו רפלקס מולד, הנקרא רפלקס מורו או בשמו הפשוט – רפלקס הבהלה. כמו כל הרפלקסים, יש לו בסיס הישרדותי אבולוציוני מהתקופה שבה אבותינו חיו על עצים, אשר נועד לגרום לתינוק להתפס על פרוות אימו ולא ליפול מהעץ. 

 
הזמנים עברו, הפרווה נשרה, אך הרפלקס נשאר. אני לא אשכח את הלילה הראשון בבית היולדות כאשר אני מסתכלת על טליולה שלי, קופצת מתוך שינה ושולחת ידיה לצדדים, מעירה את עצמה בבהלה. אני נבהלתי יותר ממנה..
 

אז לא הבנתי את חשיבות שמיכת העיטוף, אבל כבר אחרי כמה ייעוצי שינה שעשיתי למשפחות, הבנתי כמה שמיכת עיטוף יכולה להקל – גם על התינוק, וגם על ההורים.

 שמיכת עיטוף

באמצעות שמיכת עיטוף טובה ניתן לעטוף את התינוק בצורה כזאת שתדמה לו את תחושת הצפיפות והחמימות שברחם, כך שתנטרל את רפלקס הבהלה, ותאפשר לתינוק לישון שינה טובה ורצופה. 


התנוחה שבה התינוק שרוי בזמן שהוא עטוף, היא תנוחה אשר מאוד מקלה גם על כאבי הגזים, וגם מסייעת לשינה על הגב. 
 
 
איך עושים זאת?
 
 – לוקחים שמיכת עיטוף, חשוב שתהיה מבד נושם, ופורסים אותה על המיטה בצורה אלכסונית . לוקחים את הפינה העליונה ומקפלים אותה כך שהפינה תהיה במרכז השמיכה. 
 
– לאחר מכן, מניחים את התינוק שראשו מחוץ לבד, וכל שאר הגוף מונח על הבד עד לגובה כתפיו.
 
העיטוף חייב להעשות בסדר מסויים ובצורה מדוייקת על מנת שיחזיק מעמד ולא ישתחרר מכל תנועה הכי קטנה של התינוק:
 
1.לוקחים יד אחת של התינוק, מצמידים אותה לצידי הגוף ומעליה מעבירים את הבד של אותו צד מעבר לכתף, כך שיעטוף את היד לגמרי. את שארית הבד תופסים מתחת לגב התינוק ומתחת לידו השניה.
 
2. לוקחים את שתי הרגליים יחדיו ומקפלים אותן לכיוון הבטן. עם יד אחת מחזיקים בעדינות את הרגליים מקופלות, ועם היד השניה לוקחים את החלק של הבד שמונח היכן שהרגליים היו עד לפני רגע. מקפלים את הבד כלפי מעלה על הבטן ומכניסים את השארית מתחת לגב.
 
3. עכשיו לוקחים את היד השניה, מניחים גם אותה לצידי הגוף ועוטפים באותה צורה באמצעות הבד, כך שאת שארית הבד תופסים מתחת לגב התינוק מצידו השני.
 
 
חשוב לדעת:

* מומלץ לעטוף תינוקות בעיקר בשעות השינה. בשעות הערות והמשחק אפשרו להם תנועה חופשית.
 

* יש לקחת בחשבון את העיטוף כשיכבת לבוש נוספת.
 

* במידה ותינוקכם מתנגד לעיטוף, עשו זאת לאט לאט ובשלבים. הרימו אותו להרגעה אם בוכה. והכי חשוב, שדרו רוגע ואל תלחצו מהסיטואציה. 

* ניתן להתחיל לעטוף תינוק בן יומו, ועד גיל 3-4 חודשים. לרוב התינוק בעצמו יסמן לנו שמאס בעטיפה. לרוב הם יתחילו להאבק בשמיכה כסימן להפסקת העיטוף. כשההתאקלמות הראשונית שלהם בעולם קצת עברה ויותר קל להם, הם כבר לא צריכים להיות עטופים.

 

 

שמיכות העיטוף של טליולה עשויות מ- 70% במבוק ו- 30% כותנה. הבמבוק מקנה את המגע הרך והנעים לשמיכה ושומר על חום גופו של התינוק, כאשר השילוב עם הכותנה מאפשר את זרימת האוויר ומונע הזעה.

מחפשת מתנה ליולדת? שמיכת עיטוף היא מתנה מצויינת!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.