יולדת בקרוב? כדאי שתקראי את זה

מתלבטת אם את רוצה ביות מלא או חלקי? להניק או לא להניק? אלו רק חלק מהחששות המלוות את האם הטרייה לקראת לידתה הראשונה

אמנם ללדת זהו דבר עצום ומאוד מרגש אבל יחד עם זאת גם מאוד מפחיד.. את בטח כבר שומעת שלל עצות שאמורות לעזור לך או לסייע לך אבל גם לפעמים יכולות לסתור אחת את השניה. אז איך לדעת מה נכון? מה מתאים לך? אז אני פה לעזור לך לקבל את כל המידע המקצועי, המוכח מדעית, ע"מ שלא תהיי מבולבלת. לנקות את כל הרעשים מסביב, ולקחת רק את מה שמתאים לך ולתינוק שלך.

 

הדרכת הורים

הדבר הראשון ואולי הכי חשוב הוא שאת צריכה להפנים שמעכשיו החיים שלך הולכים להשתנות. יש יצור קטן שתלוי בך ב- 100% והוא לא יסתדר לבד. אני לא הולכת להיות נחמדה פה ואני אגיד לך את האמת בפנים: את יכולה להגיד שלום ולהיפרד יפה מהחיים שהיו לך לפני הלידה, כי הם הולכים להשתנות ב- 180 מעלות. אולי את תאהבי אותם פחות, ואולי את תאהבי אותם יותר. אבל זו עובדה שהם ישתנו. אם תנסי להילחם בזה ותבכי על החיים שאבדו לך, את צפויה ליפול לדיכאון. אבל אם תקבלי את זה ותנסי להוציא מזה את המירב והתועלת, יש סיכוי טוב שהדברים פשוט יסתדרו מאליהם. אני לא רוצה לדבר על הסימנים לדיכאון אחרי לידה למרות שזה מאוד חשוב, אבל אני כן אגיד שהבעייה הראשונה באבחון הדכאון היא ההכחשה. את לא מודה בפני עצמך שקשה לך. ואם את לא מודה שקשה לך, אז את לא תבקשי עזרה. אז קודם כל אני אגיד לך – זה ממש בסדר שקשה לך! זה ממש בסדר שאת לא מרגישה שאת יודעת מה את עושה! זה ממש בסדר שאת מרגישה מבולבלת וחסרת אונים! הכל ממש בסדר ואת ממש בסדר! אבל אם את מרגישה את הדברים האלו, תבקשי עזרה. אם זה מבעלך, אמא, אבא, חברה, שכנה או אחות טיפת חלב, או שתקחי מטפלת שתעזור לך עם התינוק. רק אל תתמודדי עם התסכול לבד! יש סיכוי טוב למנוע דיכאון לאחר לידה, אם פועלים נכון לאחריה, אפילו כבר בחדר הלידה.

לצערי, היום מחלקת יולדות והתינוקייה בבתי החולים הם סוג של פס ייצור. שניה אחרי שאת יולדת, הם לוקחים את התינוק, שוקלים אותו, מנגבים אותו או יותר גרוע רוחצים אותו, שמים אותו בגרילר לכמה שעות, אחרי או לפני בדיקת רופא וחיסונים.. בינתיים הוא בתינוקיה עם אורות ניאון בעיניים בזמן שאת עוברת לחדר אמהות, מנסה להירגע מהחוויה הטראומטית שעברת מפוצצת באדרנלין ואולי מושפעת גם מאפידורל ופיטוצין. האחיות ישאלו אותך אם את רוצה ביות מלא או חלקי, ואת לא יודעת.. מסביבך יגידו לך שתקחי ביות חלקי כדי שתוכלי לנוח וממילא התינוקות ישנים ביום הראשון רוב הזמן. יכול להיות שהקול הפנימי שבך ירצה את התינוק שלך לידך. אחרי יומיים ישחררו אותכם מבית החולים, ורוב הסיכויים שאת בכלל לא תרגישי מחוברת לתינוק. ויגידו לך שזה בסדר, שזה טבעי, שלפעמים זה לוקח חודשים. אז אני פה להגיד לך שאפשר אחרת. אפשר להרגיש מחוברת לתינוק כבר מהשעות הראשונות אחרי הלידה. אפשר להתאהב בטירוף בפלא היצירה שלך. איך? התשובה היא פשוטה – עור לעור מיד אחרי הלידה. אבל בלי הפרעות, למשך כמה שעות. זאת אומרת שלא לוקחים ממך את התינוק לתינוקיה, לא מנגבים אותו, ובטח שלא מקלחים אותו. לא מחסנים אותו או בודקים אותו, ולא מלבישים אותו. פשוט שמים אותו על בית החזה שלך כשרק שמיכה מכסה אתכם. והוא מוצא את דרכו לפטמה לבד! לא צריך לעזור לו. ולמה זה חשוב? המגע הזה מיד אחרי הלידה משחרר גם אצל האם וגם אצל התינוק הורמון שנקרא אוקסיטוצין. יש חלק שמכירים אותו בשם הורמון האהבה. אם נותנים לתינוק לבצע את התהליך של ההגעה לפטמה לבד ההורמון הזה משתחרר וההתאהבות בין האם והתינוק מתרחשת. זה מוריד את רמת הסטרס גם של האם וגם של התינוק. מחקרים מראים שזה מונע אצל התינוק בעיות הנקה, בעיות שינה, ואפילו בעיות התנהגות בגיל ההתבגרות.  ומה אצלך? אצלך זה יכול לעזור להתאוששות מהירה ולמנוע דיכאון לאחר לידה.

לצערי הרב, לא כל בית חולים מאפשר מגע עור לעור מיד לאחר הלידה. בבית החולים טוענים שצריך לקחת את התינוק לגרילר לחימום. אז אני אומרת לך שזה לא נכון! החימום הכי טוב לתינוק הוא בין השדיים שלך! האיזור בין השדיים מיועד לווסת את הטמפרטורה של התינוק – לחמם אותו אם קר לו, או לקרר אותו אם חם לו. בקיצור, את תחממי אותו הכי טוב והכי מהר, לפי הטמפרטורה שהוא צריך. אז אם זה מדבר אלייך, תבררי בבית החולים שאת רוצה ללדת בו, אם זה אפשרי ותתעקשי על כך שזה יקרה.

בטח את מתלבטת בעניין ביות מלא או חלקי. את כמובן צריכה לעשות מה שטוב לך, אני אני רוצה לתת לך נקודה למחשבה – במשך 9 חודשים התינוק שלך היה עטוף בסביבה הרכה והנעימה של הרחם. הסביבה הזאת סיפקה לו תאורה עמומה, טמפרטורה קבועה של 37 מעלות, רעש עמום ומונוטוני, תנועה עדינה ותנוחה מערסלת. במהלך הלידה התינוק עובר לחצים מטורפים על הראש ועל הגוף ע"מ שיוכל להשתחל החוצה לסביבה רועשת, אורות בוהקים, טמפרטורה משתנה, ומיד הוא נלקח מהבן אדם היחיד שיכול לתת לו תחושת בטחון וחמימות – את.

כשלוקחים את התינוק לתינוקיה רמות הסטרס הגבוהות שלו גורמות לו לכבות את עצמו ולהירדם. אז אני יודעת שאת אולי רוצה לנוח אחרי הלידה, אבל רוב הסיכויים שממילא לא תצליחי. אז אם עדיין לא ילדת, תחשבי טוב טוב על היתרונות והחסרונות בביות מלא או חלקי. אם את שואלת אותי, אני בכלל בעד אפס הפרדה.

הנקה – כן או לא?

אם את לא מעוניינת להניק זה בסדר גמור! יש כאלו שזה פחות מתאים להן וזה ממש אינדיווידואלי, אבל את כן צריכה לדעת שאם בחרת לתת תמ"ל זה משפיע על פלורת המעיים ויש מחקרים שמקשרים את זה עם השמנת יתר. אז לפחות לשקול לשאוב ולהאכיל בבקבוק. אם את רוצה להניק אז יופי! בחרת את התזונה הטובה ביותר עבור התינוק שלך, אבל רצוי שתדעי, הנקה זו תלות קשה לניתוק, אז כן צריך לדעת לעשות את זה נכון. גם אם החלטת להניק וגם אם החלטת לתת בקבוק, אני לא ממליצה לך לתת לתינוק שלך להירדם עם הפטמה בפה למרות שבהתחלה זה יקל עלייך – כי אוכל מרדים. אבל מהר מאוד התינוק שלך עלול להתרגל להירדם עם פטמה בפה ובאיזשהו שלב זה יפסיק להתאים לך, ואולי כבר אז יהיה לך מאוד קשה לנתק את ההרגל הזה. אז איך עושים את זה? נחפש את סימני השובע: מחכים שהיניקה של התינוק תהיה יותר שטחית, הוא יראה יותר רגוע, הידיים שלו יהיו פרושות ולא מכווצות. העיניים יתחילו להסגר והגבות ייראו וורדרדות. זה הזמן לנתק את התינוק מהפטמה או מהבקבוק, להרים אותו על הכתף לגרעפס תוך כדי תנועות עדינות להרגעה, ולתת לו להירדם בנוחות עלייך או בעריסה.

מקווה שעזרתי לכן לקבל כמה החלטות חשובות בקשר לרגעים לאחר הלידה. 

ואם אחרי הלידה תרצי לדעת איך לזהות סימני רעב, שובע, עייפות ועוד, איך להרדים את התינוק שלך בקלות ובמהירות, ואיך ליצור לו את הבסיס הנכון להירדמות עצמאית, את מוזמנת להזמין הדרכה פרטית אצלך בבית ע"י יועצת שינה מוסמכת המתמחה בשפת גוף של תינוקות, או הרימי טלפון ל- 050-9565758. מצויין גם כמתנה ליולדת!

אז להתראות בינתיים , ותזכרי – את האמא הכי טובה לתינוק שלך!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.